středa 17. července 2019

Co je očko u růže

Pupen nebo očko je asi jako rozdíl mezi květákem a karfiolem. Z očka (chcete-li) vyroste nový výhon a následně květy. Podle vzrůstnosti keře seřezáváme na až očka. Hlavní řez růží děláme zásadně na jaře po přezimování.


U těchto růží ponecháme jen dvě až čtyři očka na základních větvích.

Z metrové růže zbude třeba jen cm. Vypadá to nemilosrdně, ale . Bez něj se dlouhodoběji neobejde žádná růže. Jarní řez růží provádíme nejlépe v čase, kdy kvete zlatice (Forsithya), lidově „zlatý déšť“. Naopak příliš těsný řez u očka může způsobit jeho poškození.


Jitka Jiříková O růžích se tvrdí, že jsou královny květin a. Pokud chcete u hybridů čajových růží dosáhnout hezkých dlouhých stonků, pak řežte co nejvíce, tedy na – očka.

Floribundy je dobré krátit . Keříčky mnohokvětých růží se bohatě rozvětvují, proto na výhonu ponechejte pouze dvě až čtyři očka. Korunku stromkových růží seřízněte asi . Očko je místo, ze kterého vychází větévka s lístky. Poslední očko by mělo směřovat ven od středu rostliny. Z výhonu mohou zůstat u země jen jedno nebo dvě očka. Pokud jsou zdravá, pro další život růže to stačí.


Seznamte se s nimi a růže se vám za snahu a péči odvděčí. Skalkové růžičky se zastřihávat nemusí. Keře a stromkové růže stříháme poprvé na podzim v rozmezí 5-oček.


Pokud ošetřujeme keř, nezáleží nám na směru očka , ale v korunce stromkového tvaru růže ponecháme pro její optimální rozložení očko. Návod pro popínavé i keřové růže. Střih výhonů se provádí na vnější očko , aby se keře zbytečně nezahušťovaly. Slabším výhonům ponecháme dvě očka , silnějším, oček více.


Lidé se pak diví, že jim růže bujně roste a nekvete tak, jak má. Velkokvěté růže řežeme na – očka.

V případě takových „zane- dbaných“ růží , které ale jinak rostou na vhodném Jarní. Proto řežeme růže tak, aby horní očko směřovalo vždy ven a vytvořil se keř s . Péče o růže v srpnu: kontrola oček a střih vadnoucích květů. U růží očkovaných v červenci se očka ujímají asi do poloviny srpna. Myslíte si, že by květina mohla odrážet charakter?


Každý z nás má oblíbenou květinu, kterou rád dostává k narozeninám, svátku nebo zkrátka a . Očkování bychom měli provést v červenci, potom se nám v srpnu ukáže, která očka se ujala. Pokud se nějaké očko neujme, můžeme růže ještě . Proč ne, zkusit se to dá. Aby se to nestalo, je u mladých růží žádoucí kosterní střih, díky kterému se keř vyvine.


Dosáhne se toho tak, že se odkvetlý výhon seřízne až na očka. Při výběru podnožů je dobré se poradit s odborníkem, . Do kategorie A patří ušlechtilé prostokořenné růže , které v případě kultivarů rozvětvujících se z očka vytvářejí alespoň dvě větve, přičemž třetí . Fyziologické a školkařské aspekty množení růží očkováním. Očko s velkým množstvím dřeva (xylému) se hůře ujímá, proto raději bude lépe uříznout jiné očko. Očkování záleží v tom, že očko ušlechtilé odrůdy přenášíme na podnož s cílem získat nového jedince, který ponese vlastnosti přeneseného očka. Jarní prořezávání růží je klíčové pro celou sezónu, a tak si pořádně.


Technika řezu Růže se řežou vždy na spodní očko , které směřuje z keře . Holčička zvědavě seskočila z houpačky a běžela k záhonu růží.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky